Jak dbać o wyroby kamienne?

Kiedyś wyroby z kamienia kojarzone były głównie z granitowymi nagrobkami. Obecnie kamieniarstwo przeżywa prawdziwy rozkwit, a kamień naturalny często gości w obiektach usługowych oraz mieszkalnych. Wyroby kamienne znajdują zastosowanie na zewnątrz budynków oraz wewnątrz, a tworzy się z nich schody, tarasy, posadzki, blaty, parapety i wiele inne.

Użytkowanie oraz pielęgnacja

Każdy kamień jest niepowtarzalny, a jego różnorodną strukturę i efektowny wygląd bardzo łatwo jest zepsuć niewłaściwym użytkowaniem. Jak zatem dbać o wyroby kamienne?
Kamień – choć jest materiałem bardzo trwałym – ma wysoką porowatość. Z tego powodu wszystkim zabrudzeniom łatwiej jest wniknąć w jego strukturę. Kamienne blaty, schody, parapety i inne wyroby należy wyczyścić od razu, gdy pojawi się plama.

Do mycia kamienia najlepiej jest używać czystej wody lub specjalnych środków. W zależności od intensywności użytkowania zaleca się regularną impregnację specjalnie przeznaczonymi do tego produktami. Nie należy używać detergentów o wysokim odczynie pH, bardzo agresywnych i skoncentrowanych, ponieważ mogą doprowadzić do utraty połysku, odbarwienia oraz powstawania wżerów. Powinno się unikać przesuwania bardzo ciężkich przedmiotów oraz krojenia i tłuczenia bezpośrednio na powierzchni blatu.

Konserwacja kamienia

Kamień naturalny można impregnować – pod warunkiem, że są to specjalnie do tego przeznaczone środki. Taki produkt powinien zamykać pory w kamieniu, co ograniczy jego nasiąkliwość. Zminimalizuje to ryzyko powstawania plam – jednak nigdy w 100%. Impregnację należy okresowo powtarzać, a każdą pojawiającą się plamę jak najszybciej usuwać.