featured image

Wybór odpowiedniego materiału do wykończenia łazienki bądź kuchni może nastręczyć wielu trudności. W końcu kuchenny blat czy schody będą służyły domownikom przez wiele lat i mogą mieć istotny wpływ na wartość całego domu. Idealnym rozwiązaniem łączącym trwałość, elegancję oraz cenę wydaje się kwarcogranit, który ze względu na swoje liczne zalety jest chętnie wykorzystywany jako materiał do wytwarzania blatów łazienkowych, blatów i wysp kuchennych, okładzin ściennych w kuchniach, schodów oraz parapetów wewnętrznych.

Wytrzymały materiał dla domowych potrzeb

Kwarcogranit, inaczej nazywany konglomeratem kwarcowym, to materiał, którego struktura składa się z ok. 95% zmielonych kamieni kwarcowych i 5% spoiwaw postaci żywicy epoksydowej uzupełnianej przez dodatki kolorystyczne. Znaczna zawartość kwarcu naturalnego, który jest zaliczany do jednego z najtwardszych minerałów występujących na Ziemi sprawia, że kwarcogranit również posiada jego właściwości. Z tego też względu takie parametry jak odporność na ściskanie, uderzenie czy zarysowania stawiają konglomerat kwarcowy na wyższej pozycji niż wiele kamieni naturalnych (np. granit, bazalt czy marmur).

Zalety kwarcogranitu

Kluczową właściwością konglomeratu kwarcowego jest jego trwałość. Kwarcogranit jest odporny na zarysowania, pęknięcia oraz wysoką temperaturę, a w razie uszkodzeń może zostać odnowiony z pomocą specjalistów, przez co stanowi ciekawą i wartościową alternatywę dla granitu. Jest również niezwykle gładkim materiałem, który charakteryzuje się niespotykaną w innych kamieniach naturalną głębią barwy, intensywnym połyskiem i wyjątkowo szeroką gamą kolorów. Kwarcogranit nie ma porowatej powierzchni, przez co jest bardzo higieniczny i odporny na zapachy. Zapobiega to ryzyku wnikania drobin brudu, olejów lub kwasów organicznych do wnętrza struktury kamienia, co utrudniałoby jego czyszczenie. Kompozyt kwarcowy, choć przypomina kamień, jest od niego cieplejszy w dotyku, a na dodatek można nim łatwo manipulować i nadawać pożądane kształty. Podczas tworzenia blatów czy okładzin kuchennych posiada się kontrolę nad wyborem kolorów i wzorów z kwarcu, co pozwala na znacznie większą dowolność w projektowaniu kuchni lub łazienki. Wszystko to sprawia, że w przeliczeniu na metr kwadratowy cena kwarcogranitujest niższa od granitu czy czystych kompozytów, za to właściwości fizykochemiczne wypadają znacznie korzystniej niż w przypadku materiałów laminowanych i drewna.

  • 0 comments
  • Posted in: Blog