featured image

Kominek to marzenie wielu osób. Mało jest rzeczy równie przyjemnych co ciepło płynące z palącego się drewna. Klimat, jaki daje kominek, w połączeniu z zapachem drzewa powoduje, że coraz więcej osób zaczyna marzenie o posiadaniu kominka realizować. Warto w takim wypadku wiedzieć jakie materiały będą potrzebne do wykonania tego typu konstrukcji. Dziś zastanowimy się nad tym, jaki kamień do budowy kominka warto wybrać!

Dlaczego kamień na kominku?

Warto rozpocząć w ogóle od tego, dlaczego warto zainteresować się kamieniem do obudowania kominka. Na rynku jest przecież tyle różnych materiałów, które można zastosować do tego typu projektów. Odpowiedź jest jednak raczej oczywista. Z jednej strony tradycja podpowiada, że to właśnie kamień zabezpieczał przed rozprzestrzenianiem się ognia. W końcu to właśnie kamienie okalały ognisko. Druga sprawa to fakt, że kamień to materiał praktycznie niezniszczalny i całkowicie odporny na ogień. Zatem odpowiednio wykonana i właściwie konserwowana kamienna obudowa kominka przetrwa wieki. No i jeszcze jedna ważna sprawa. Kominek to nie piec, którego zadaniem jest tylko jak najwydajniejsze ogrzewanie pomieszczeń. Kominek to także ozdoba domu czy mieszkania, a kamienie nie tylko stylowo wyglądają, ale również pięknie się starzeją. Zatem szukając materiału na kominek, bez dwóch zdań warto zainteresować się przede wszystkim materiałem takim jak kamień.

Jaki kamień wybrać?

Kamieniarstwo oferuje nam dość spory wybór kamieni, które możemy wykorzystać do budowy kominka. Najczęściej w takiej roli stosuje się: marmur, granit i piaskowiec.

Marmur jako obudowa kominków wybierany jest z kilku względów. Po pierwsze jako skała krystaliczna jest odporny na niszczenie, a do tego nie jest zbyt twardy, co pozwala na rzeźbienie w nim. To natomiast daje praktycznie nieograniczone możliwości jego aranżacji.

Granit to kamień znacznie twardszy od marmuru, ale także wykorzystywany na obudowę kominka oraz na posadzki przed nim. Kamień ten dostępny jest w szerokiej gamie kolorów i różnorodnych wzorach. Tak naprawdę każdy granit wygląda inaczej i pasuje do innego stylu wnętrza.

Piaskowiec to kamień łatwo dostępny, gdyż występuje na terenie naszego kraju. Jest łatwy w obróbce, relatywnie tani, a najczęściej spotykane obudowy kominków z piaskowca, to kamień łupany lub rzeźbiony.

  • 0 comments
  • Posted in: Blog