featured image

Onyks można określić jako bajkowy. Jest to zdecydowanie jeden z bardziej ciekawych kamieni znajdujących zastosowanie w aranżacji wnętrz. Sprawi on, że przestrzeń, w której się znajdzie będzie prezentować się nietuzinkowo. Geologicznie są to skały zdolne do przepuszczania światła, występują w płytach, których grubość sięga kilku centymetrów. Dość powszechnie pojawia się jako zamiennik dla marmuru.

Onyks w użytku

Za wyjątkową cechę tego kamienia naturalnego – onyksu, uznaje się fakt, iż bardzo dobrze przepuszcza on światło. Wręcz do tego stopnia, że znika konieczność jego dodatkowego oświetlania. Co jeszcze zasługuje na uwagę w przypadku onyksu? Z całą pewnością jego niepowtarzalne kolory oraz wzory. Jednak jest to materiał o niższej odporności na uszkodzenia niż e w przypadku granitu, zdecydowanie łatwiej powstają na nim niewielkie zarysowania, dochodzi do jego szybszego ścierania się. Jest bardziej miękki, w związku z czym doskonale sprawdza się w roli dekoracyjnej.

W przypadku onyksu musimy przykładać dużą uwagę do jego odpowiedniej pielęgnacji. Z całą pewnością nie powinien mieć on kontaktu z substancjami kwaśnymi, silnymi detergentami czy barwnikami. Pośród niezbędnych zabiegów wymienia się również żywicowanie i impregnowanie tego kamienia naturalnego. Jest to kamień szlachetny, który wymaga od nas odpowiedniego traktowania.

Użytkowe zastosowanie onyksu jest bardzo szerokie. Doskonale sprawdza się na podłogach, blendach oraz blatach w łazienkach, na ścianach, w kuchniach. Oprócz tego może posłużyć do wykonania lady w recepcjach czy barach hotelowych. Co istotne nawet jeśli zdecydujemy się jedynie na niewielkie elementy z onyksu w naszym wnętrzu, to i tak będą one stanowiły wyjątkowo stylowy dodatek. Onyks może pomóc nam w stworzeniu wyjątkowej okładziny kominkowej, znaleźć się na parapecie czy blacie.

Onyks w różnych odsłonach

We wnętrzach onyks idealnie sprawdza się w kolorach miodowych i mlecznych. Jednak jego odmian jest bardzo wiele, oferuje rozmaite kolory i wzory. Wyróżnia się onyks aragonitowy,meksykański, egipski, pakistański i w formie naciekowej o białej lub zielonkawej barwie.

  • 0 comments
  • Posted in: Blog