featured image

W dzisiejszych czasach coraz częściej doceniamy naturalne materiały. Wybieramy je do dekoracji naszych wnętrz, ale również do wykańczania zewnętrznych części naszych domów i aranżacji ogrodów. Kamień zyskuje coraz większą popularność dzięki wytrzymałości, trwałości i uniwersalnemu wykorzystaniu. Tworzy się z niego części mebli, okładziny ścienne, pokrycia dachowe, ścieżki i podjazdy, mury czy choćby grille. Łupek to odmiana kamienia, która obok marmuru czy granitu coraz częściej wkracza do naszych domów. Dlaczego?

Kamień to materiał, z którego tworzy się dziś wiele przedmiotów. Stanowi ciekawą formę ozdoby i wykończenia naszych domów i mieszkań. Wyroby kamienne zdobią kuchnie, łazienki, salony czy ogrody. Wybieramy produkty, które są bezpieczne dla naszego zdrowia, ekologiczne, wytrzymałe i które posłużą nam przez wiele lat w niezmienionej postaci. Właściwa pielęgnacja produktów wykonanych z kamienia sprawi, że będą wyglądały jak nowe i pełniły swoją funkcję przez wiele lat. A skąd rosnące zainteresowanie łupkiem? Co to za materiał i dlaczego warto po niego sięgnąć?

Nie tylko wykończenie dachów

Nazwa łupek dotyczy grupy skał osadowych, które powstały bardzo dawno temu i które różnią się między sobą składem mineralnym i właściwościami. Łatwo się je jednak „łupie” i tworzy z nich płytki kamienne. To odmiana kamienia, która zasłynęła, jako trwałe wykończenie dachu i komina ze względu na swoją odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Nawet po latach nie traci on swojego wyglądu, dlatego przed wiekami pokrywało się nim dachy kościołów i domów jednorodzinnych. Niektóre do dziś są nimi pokryte. Jednak coraz częściej łupek zyskuje popularność, jako wykończenie elewacji domów, budynków użyteczności publicznej i firm. Ponieważ występuje w formie cienkich płytek, można je ułożyć w fantazyjny wzór: symetrycznie, liniowo, poziomo. Sięgamy po niego, gdyż ma bardzo niski współczynnik absorpcji wody, nie puchnie i nie pęka, a dodatkowo jest ognioodporny. Nadaje eleganckiego charakteru budynkom, a w połączeniu z dobrze dobranymi oknami i drzwiami tworzy estetyczną i spójną całość. To kamień, który służy, jako materiał budulcowy ścieżek, murków w ogrodzie lub grilli i kominków. Coraz częściej to element ogrodów skalnych i wodnych, który w połączeniu z roślinnością tworzy magiczną i estetyczną całość. Występuje zazwyczaj w szarym lub czarnym kolorze, ale niektóre odmiany są grafitowe, brązowe, zielone lub żółte. Pozwala to na ciekawą dekorację ogrodów i terenów wokół budynków.

Płytki z łupku naturalnego do wnętrz

Łupek to materiał wszechstronny i uniwersalny, a przy tym elegancki. Nie dziwi więc, że coraz częściej chcemy go widzieć w naszych wnętrzach. Możemy znaleźć dla niego zastosowanie niemal w każdym pomieszczeniu. Dzięki niemu uzyskamy efekt nowoczesności lub rustykalne wykończenie, wszystko zależy, z jakimi materiałami i dodatkami go połączymy. Przedpokój lub korytarz wykończony kamieniem będzie bardzo elegancki i reprezentacyjny. Łazienka z płytkami z tego materiału będzie bezpośrednio nawiązywała do natury. Natomiast salon lub kuchnia z jedną ścianą z kamienia podkreśli nowoczesny styl wykończenia wnętrza. Odpowiednio obrobionymi płytkami z łupku można wyłożyć też schody wewnętrzne i wejściowe do domu.Materiał jest łatwy w utrzymaniu czystości i pięknie prezentuje się w każdego rodzaju wnętrzach. Warto rozważyć jego wybór przy następnym remoncie!

  • 0 comments
  • Posted in: Blog