Zdjęcie 6Sztuka kamieniarstwa polega nie tylko na doborze odpowiedniego kamienia do konkretnego zastosowania ale również na odpowiedniej obróbce kamienia naturalnego. Używana przez nas PIŁA MOSTOWA STEROWANA NUMERYCZNE DONATONI ECHO 625 CNC pozwala na profesjonalną obróbkę kamienia naturalnego. Piła posiada 5 interpolowanych osi (X-Y-Z-C-A) dzięki czemu wykonywać może cięcia podłużne, poprzeczne, ukośne, pod katem oraz po okręgu. Maszyna wyposażona jest w program ISOSAG, który umożliwia rysowanie i tworzenie profili na prostych elementach oraz elementach po łuku zarówno w marmurze jak i w granicie. Na maszynie zainstalowany został program „cięcie slabów” dzięki któremu powstawać mogą różne „figury parametryczne” – wielokąty. Operator wybiera kształt – formę jaka ma powstać z kamienia naturalnego, nanosi wymiary, a następnie maszyna przystępuje do pracy.
Zdjęcie 3

 

Maszyna wyposażona jest w panel elektryczny połączony z siecią Donatoni Macchine Assistance service dzięki czemu istnieje możliwość łatwego sprawdzenia wprowadzonych parametrów oraz ewentualnych błędów.
Ważnym elementem posiadanej przez nas piły jest system „TOOLS VERSIONS”. Pozwala on na otrzymywanie różnych kształtów przy pomocy różnych narzędzi innych niż tylko tarcze do cięcia. Wykorzystywane mogą być narzędzia diamentowe takie jak frez palcowy, wiertło diamentowe, frez do robienia wyżłobień w kamieniu czy też specjalny dysk poziomy służący do profilowania. Obroty narzędzi można dopasować do potrzeb wykonywanej obróbki regulując je w zakresie od 0 do 600 obrotów na minutę.

 
Połączenie maszyny do obróbki kamienia z systemami komputerowymi daje możliwość wcześniejszego planowania oraz wizualizacji gotowego produktu. OPROGRAMOWANIE PARAMETRIX daje możliwość planowania rysunków prostokątnych oraz narożnych blatów kuchennych na podstawie wprowadzonych parametrów. Maszyna rozpoczyna pracę tuż po wprowadzeniu niezbędnych wymiarów.

 
Pyramide2System SCAN-CNC PROGRAM jest systemem czytającym, wyposażonym w laser punktowy dzięki któremu możliwe jest czytanie elementów w 2D. Funkcja ta pozwala na automatyczne tworzenie rysunku podczas pracy maszyny. Oprogramowanie DDX EASYSTONE BASIC stworzone specjalnie dla maszyn z interpolowym ruchem osi za pomocą programu CAD CAM pozwala na obrobienie powstałego rysunku. Program CAD CAM umożliwia wykonanie obróbki elementów 3D. Dodatkowo wykonywane może być profilowanie zarówno w trybie zgrubnej jak i obróbki końcowej. Profilowanie może być wykonane w linii prostej, po łuku, za pomocą freza bądź tarczy diamentowej.